Selam, tekrardan WEARIGA’ya hoşgeldiniz. Bu okuduğunuz sezonla alakalı ilk yazı olacak. Bu ay pandemi yaşamının Türkiye’deki birinci yılını doldurduk. Hem ruhen hem de bedenen hepimizi etkileyen bir dönem oldu. Şüphesiz ki moda sektörünü de her biri gibi derinden etkileyen bu süreç, insanlık olarak hayatımızın her alanında bize çok şey fark ettirdi. Endişelenmeyin, bu hengamenin ortasında moda, bir “escapism”, yani hayatın zorluklarından kaçmaca alanı olarak kendini gösterdi ve şunu çok net söyleyebilirim ki bu dünya için çok renkli bir bahara başladık.

Önümüzdeki iki hafta içerisinde bu konuda yaptığım araştırmayı, dört yazıda toparlamayı düşünüyorum. Bu hafta ise rengarenk bir girişle, renklerle başlıyoruz.

Başlık fotosu: Lily Zhou,Unsplash 

Esaslı Toprak Tonları

Krem, bej, kahverengi; siz söyleyin: Bu renkler uzun zamandır haftaya da bahsedeceğim özellikle “monokrom”, yani tek renkli kombinlerde dikkatleri çekiyor. Daha önce bu tonları hiç bu tarzda görmemiştik, ancak özellikle 2020 yılından sonra benim favorilerim arasında bu renkler yer edinmeyi başardı. Buraya monokrom postlar koymayı yakıştırmıştım ama hem bir sonraki yazımda zaten bolca üstünde duracağımız için, hem de diğer alternatifleri de göstermiş olmak adına şimdilik bunları bırakıyorum.

Sakin ve Uyumlu Pasteller

Bakması ve görmesi tatlı pastellerimiz, beklendiği üzere gündemde tutunmaya devam ediyor. Kışın -açıkçası beni boğan- koyu renklerinin ardından gözüm gönlüm gerçekten açıldı. Benim çok giydiğim renkler olmasa da yakışana gerçekten de yakışıyor. Pastel tonlarının hafifliği, birbiriyle uyumlanmalarını kolaylaştırıyor ve doğru tonlarda kullanırsanız tüm renkleri tek kombinde bile toplayabilirsiniz.

Özellikle son senelerde “mint” yeşil ve mavi tonlarının yükselişini gördükten sonra genellikle mavi, yeşil ve pembe gibi belli başlı renklerde boy gösteren pastellerin yanında; bu dönem sarı, kırmızı ve hatta turuncunun bu neviden tonlarıyla da sık sık karşılaşmaya başladık.

Dikkat Çekici Sıcaklar

Yılın en iddialı renkleri, her zaman olduğu gibi sıcak renkler. Parlak kırmızı ve turuncu özellikle monokrom veya -bana kesinlikle hitap etmese de- birbiriyle giyilmeye başlandı. Bu renklerle dikkatleri üzerinizde toplamak elinizde olmayacak. Nasıl uyumlayacağınızı düşünüyorsanız, bir sonraki yazıda tekrar görüşelim…

Kendinize dikkat edin ve özen gösterin.