Bahar mevsimi devam ederken Mayıs ayındaki tam kapanma hayatı çoğumuz için durdurdu. Biz ise bugün iki senedir dünyada etkisini kaybetmeyen, aksine güçlendiren bir trende kısaca göz atacağız. Monokrom (ing. Monochrome), Yunanca mono ve chromos kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Tek ve renk, yani tek renk. Sadece bu kıyafetlerde değil, tüm tasarım dünyasında kullanılan bir kavram. Özellikle resmi giyimin genel olarak ilkelerinden sayabileceğimiz monokrom, günlük giyimde de karşımıza çıkıyor. Genellikle minimalist bir şekilde gözümüze çarpan bu kombinler, bazen çok dikkat çekici renklerle de taşıyanını odak kolayca odak noktasına alabiliyor. Özellikle önceki yazımda belirttiğim renklerde görülüyor, bu sezonun öne çıkan renklerinin hangileri olduğunu öğrenmek için hemen bu yazıya buraya tıklayarak göz atın!

Görüldüğü gibi aslında oldukça basit bir kavram. İşin sırrı da bu aslında, özellikle minimalizm içine cuk diye otursa da, monokromun maksimalizmde yerini alması da imkansız değil. Toprak tonları, canlı renkler ve pasteller; ve tabii ki beyaz da bu trendin uygulanabileceği renkler arasında. Bugün açtığınız herhangi bir trendy Instagram sayfasında görmeniz en muhtemel kombinler arasında, monokrom olanlar yer alıyor. Sakin tonlarda göze zahmet vermeyen, canlı tonlarda ise dikkatleri ele geçiren bir armoni yakalıyor. Değinmemiz gereken bir renk daha var ve o da:

…siyah!

Her zaman, her yerde ve benim hayatımın büyük bir kısmı boyunca baştan aşağı simsiyah giyinmek mutlaka karşınıza çıkan bir şey olmuştur. Yalnızca kişinin kendisi hakkında tek bir renkle çok farklı şeyler anlatabilen monokrom ve siyah aynı zamanda sıklıkla bu sitede incelediğimiz alt-kültürler ve giyimlerinden bazılarının da ayrılmaz bir parçasıdır. Kimilerinin artık canını sıkmış olabilir, biliyorum, özellikle Anna Wintour sıklıkla bunun dünyada en nefret ettiği şey olduğunu sıklıkla dile getiriyor, ancak bu asaletten kaçış yok. Bu postu yazarken laptopumun yanında Esquire Türkiye’nin İlkbahar 2021 sayısı duruyor, kapağında ise siyahlar içinde Tom Holland… Son olarak siyah kombinlerinizi güneşli havalarda giymemeyi unutmayın diyoruz!

Görüşmek üzere!

Kapak fotoğrafı: MARK ADRIANE,  Unsplash