FAIRYCORE NEDİR?

Estetik 101 serimizin ikinci yazısında sizlere Fairycore estetiğini tanıtıyoruz. Önceki yazımızda anlatılan Dark Academia’nın tam tersine Fairycore doğayla iç içe olmanın yanı sıra fazlasıyla geniş bir renk skalasına sahip. Fairy yani ”peri” estetiği adı üstünde orman perileri üzerine odaklanan, her türlü canlı – cansız maddenin değerinin en küçük ayrıntısına kadar bilindiği bir estetik türü. Fairycore’u oluşturan asıl kıyafet parçalarından bahsettikten sonra sizi bu estetik hakkında şaşırtacak bilgilerimiz de olacak.

FAIRYCORE’U OLUŞTURAN KIYAFET PARÇALARI

Kıyafet parçalarından önce değinilmesi gereken bir nokta kıyafet desenleri ve renkleri. Bu estetiği edle etmek istiyorsanız göze rahat batan renklerden kaçınıp yumuşak pastel tonlarını seçmeniz gerekmekte. Renkler arasında en çok göze çıkan renk son zamanlarda WLW (woman-loving-woman) ilişkileriyle özdeşleştirilen sage green yani adaçayı yeşilidir. Doğayla iç içe olduğundan bahsettiğimiz bu estetik elbette doğal desenleri de kumaşa aktarmayı unutmuyor. Kelebekler, tavşanlar, binlerce çiçek türü gibi desenleri kıyafetler üzerinde görebilmek mümkün. Kumaş dokuları ise genellikle ince kıvrımlara sahip olmakla beraber dantel yoğunluklu olmakta.

İlk Fairycore ürünümüz elbette bir elbise. Yanlış anlaşılmasın, bu elbise asla normal bir elbise değil. Weariga üzerinden yazılarımızda da görebileceğiniz üzere tek bir kumaşın bile görünüşteki önemini iyice kavrayabilirsiniz. Fairycore’da tercih edilen elbiselerin çoğunluğunda göğüs kısmında kumaş kıvrımları bolca bulunmaktadır. Bu şekilde göğüs kısmını hafif öne çıkaran ancak altlara doğru bollaşan kesim ile doğadan insanın hiç ayrılmadığı izlenimi verilmektedir.

İkinci kıyafet parçamız ise elbiselerini üst kesiminde anlattığımız aynı özelliklere sahip ”milkmaid top” ürünleri. Bol ve yuvarlak omuz dikişiyle sizleri de bir orman perisine dönüştürecek, sarkan kumaş detaylarıyla rüzgarda adeta salınacaksınız.

Fairycore’un gelişmekte sıkıntı çektiği bir noktaya gelirsek maalesef pantolon, etek gibi alt giyim ürünlerinde fazlasıyla özelleşmeye gidilmemiştir. Bu noktada sizlere önerimiz toprak tonları ve yeşilin herhangi bir tonuyla kombinleyebileceğiniz bol kesim parçaları tercih etmeniz olacaktır. Eteklerde bol kesimlerin yanı sıra uzunluk olarak daha çok uzun kesimlerin tercih edildiği unutulmamalıdır.

Ayakkabılara geldiğimizde ise Fairycore’un doğayı gönülden benimsediğini belirtmiştik. Tam olarak bu sebepten ötürü, bu estetiği benimseyen kişiler genelde ayakkabı giymemeyi tercih etmektedir. Doğayla bütünleşebilmek, negatif enerji ve elektriği doğayla nötrlemek için mükemmel bir tercih olmasına rağmen günlük hayata uyum sağlamak adına birkaç önerimiz sandaletler ile ucu açık ayakkabı türleridir.

FAIRYCORE’U BENİMSEMEK

Fairycore, her türlü estetik gibi modayla sınırlı olmayıp bir yaşam biçimi sunmaktadır. Kişi, bedenini olduğu gibi kabul ederek genel olarak makyaj ve oje gibi ürünlerden uzak durur. Saçlar doğal görünümün kaybolmaması isteğiyle genellikle dağınık örgülerle süslenmektedir. Günlük hayatında doğayla birleşebilmek adına yürüyüşlere çıkar, doğanın kendisine sunduğu meyve ürünlerini toplar. Bu istek sonucu canlılara değer verildiği kadar cansızlara da değer verildiği için her türlü doğal ürünü toplayan Fairycore estetikli kişiler de bulunmaktadır. Bahsettiğimiz doğal ürünler taşlarda kemilere; kemiklerden cansız varlıklara kadar uzanmaktadır.

Okuduklarınızın üzerine Fairycore estetiğine sahip olmak ister miydiniz? Merak ettikleriniz ve bir sonrası yazılarımızda görmek istediğiniz estetik türlerini bizlerle paylaşmayı unutmayın!