Grunge Estetik Nedir?

Grunge dediğimiz akım 1980’lere dayanıyor. 80’lerin inanılmaz gösterişli moda ve hayat tarzına karşı yapılmış bir tepki hareketi diyebiliriz. Modası dışında da tüketici toplumu tiye almak ve karşı kültür oluşturmak için Seattle’da başlamış bir akım. Aynı zamanda birçoğumuzun haberi olduğu üzere müzikte de yerini aldı.

Moda olarak o zamanlarda incelememiz gerekirse birçok ekose desenle, yırtık pırtık eski görünümlü kotlarla ve en önemlisi de özensiz bir görüntüyle karşılaşıyoruz. Nirvana müzik grubunun vokalisti Kurt Cobain bu akım için önemli bir ikon. Modernleşmeden önceki Grunge moda anlayışı Kurt Cobain’den çok ilham alıyor. Bu moda akımında aynı zamanda “attitude” diyebileceğimiz belirli bir tavır da var. 1990’lardan kalmış Grunge modasına örnek olarak gösterebileceğimiz fotoğraflara baktığımızda belirli bir tavır görüyoruz: biraz sinirli, biraz da umursamaz. Bu topluma karşı bir duruş olduğu için de aynı zamanda, tavır da bu akım için önemli.

1994’te Kurt Cobain’in ölümüyle Grunge akımının da bir süreliğine donduğunu söyleyebiliriz. 3 yıl kadar bir süre daha devam ettikten sonra kendini 2000lerin Y2K’iyle yarışamaz buldu. Ama modadaki 20 yıl döngüsünü düşündüğümüzde 2010’larda Grunge’ın geri gelişini gözlemledik. Modadaki 20 yıl döngüsü şudur: Bir moda akımı 5-10 yıl boyunca popüler olup söndükten sonra genellikle 20 yıl sonra yenilenmiş bir halde veya ilham veren birkaç parçasıyla geri dönüş yapar.

Grunge için de tam olarak böyle oldu. Tumblr’ın aşırı popülerleşmesiyle Grunge estetik yine popüler oldu. Tabi ki kendisine yeni elementler de kattı. Choker’lar, fileli çoraplar, tenis etekleri, a kesim eteklerle birlikte Grunge’ın geri dönüşünü gözlemledik. Ama bu geri dönüş Grunge’ın asıl olarak bulundurduğu birçok ilkeye aykırıydı. Grunge asıl olarak kolayca kişinin kendine uyarlayabildiği bir akımdı. Çoğu kıyafet zaten ikinci el ve uygun fiyatlıydı. Yeni dönem Grunge ise sadece görüntüyü yakalamak amaçlı olduğu için tabi ki hızlı moda firmalarının kurbanı oldu ve arkasındaki anlamı yitirdi. Ayrıca özensiz görünümün de değiştiğini gözlemledik. Artık Grunge’a yoğun makyaj eşlik ediyordu. İnanılmaz uzun kuyruklu eyeliner’lar, koyu renk rujlar derken Grunge artık tam anlamıyla bir moda akımına dönüşmüştü.

Günümüzde hala Grunge esintilerini birçok yerde gözlemliyoruz. Yırtık pantolonlar olsun, büyük ekose gömlekler olsun Grunge akımının esintileri hala devam ediyor. Artık kendi başına bir moda akımından ziyade diğer akımlara eşik eden bir moda akımı diyebiliriz.